ibna
I
S
R
A
E
L
I
 
B
I
O
F
E
E
D
B
A
C
K
 
N
E
U
R
O
F
E
E
D
B
A
C
K
 
A
S
S
O
S
I
A
T
I
O
N
א
י
ר
ג
ו
ן
 
ל
ק
י
ד
ו
ם
 
ה
ב
י
ו
פ
י
ד
ב
ק
 
ו
ה
נ
ו
י
ר
ו
פ
י
ד
ב
ק
 
ב
י
ש
ר
א
ל
נגישות
גודל פונט
ניגודיות
בהירה כהה
הצהרת נגישות
איפוס

כיצד פועל ביופידבק

מחקר רב מתבצע כיום בשטח הביופידבק. רוב המטופלים המפיקים תועלת מביופידבק הם אלו שלמדו הרפיה ושינוי התנהגות. המדענים מעריכים שהרפיה הינה מרכיב מפתח בטיפול בביופידבק של מחלות רבות, במיוחד אלו הנגרמות או מוחרפות עקב מתח.
הערכה זו מבוססת על הידוע על השפעות הגומלין בין מתח וגוף.

תגובות טיפוסיות למתח

מאורעות מסוימים גורמים לרגשות חזקים המעוררים תגובות גופניות מסוימות. חלק גדול מתגובות אלו נשלטות על ידי מערכת העצבים הסימפטטית שהינה רשת עצבית העוזרת להכין את הגוף למצבי חירום להתמודדות או להימנעות ובריחה. התגובה הטיפוסית למצבי חירום כנראה התפתחה בתקופה בה אנשים התמודדות בעיקר עם איומים פיזיים על קיומם (לחימה, התמודדות עם טורפים ואיומי טבע). למרות שהאיומים איתם אנו מתמודדים היום הם רק לעתים רחוקות איומים על קיומנו הפיזי, הגוף פועל כאילו הם כאלה ומכין את עצמו להחזיר מלחמה או להימלט. האישונים מתרחבים וקולטים יותר אור, כלי הדם באזור העור מתכווצים ומפחיתים סכנה של דימומים במקרה של פציעה בעוד שכלי הדם במוח ובשרירים מתרחבים ומגדילים את אספקת החמצן לאזורים אלו. מערכת העיכול מורידה פעילות וחוסכת שימוש מיותר באנרגיה, קצב הלב גובר ולחץ הדם עולה.

תגובה למתח בעידן המודרני

תגובות אלו עזרו בעבר לאדם להתמודד עם איומים פיזיים על קיומו. רוב האירועים ביום יום שלנו הגורמים למתח אינם דורשים תגובות גופניות כאלו.

בדרך כלל אנשים נרגעים כאשר אירוע שגרם למתח עובר, במיוחד אם פעלו כדי להתמודד איתו. דמיינו למשל את תגובתכם כאשר אתם הולכים בסמטה חשוכה ושומעים צעדים של אדם הרץ מאחוריכם. גופכם מכין אתכם להתמודדות או לבריחה. כאשר אתם נמלטים מהאיום אתם נרגעים בהדרגה.

אם אתם כועסים על מנהל העבודה במקום עבודתכם זהו כבר סיפור אחר. גופכם יהיה אולי "מוכן לקרב" אך מכיוון שאתם מעוניינים לשמור על מקום עבודתכם אתם מנסים להתעלם מרגשות הכעס ולא להיכנס לעימות. באותו אופן אם אתם תקועים בפקק תנועה אין סופי ומאחרים לאירוע חשוב, אין בידכם דרך לפרוק את המתח המצטבר. מצבים אלו יכולים לגרום לסימפטומים של מתח. גופכם מתכונן לפעולה אך אין ביכולתכם לפעול.

שני גורמים עם כן, הופכים את התגובה הגופנית למתח, בימינו ובעיקר בעולם המערבי, לבעייתית. התגובה הגופנית אינה תואמת את האיום ונוצרת בעיה של "מתח" אותו צריך לנטרל.

מתח מתמשך

אנשים שונים מגיבים למצבי מתח באופן שונה. אצל אחדים לחץ הדם עולה בעוד גורמים אחרים אינם מושפעים. אחרים יגיבו בהפרשת יתר של חומצת קיבה. מדענים מעריכים כי תגובות גופניות אלו יכולות להפוך לפעילות קבועה של הגוף. כאשר הגוף לומד להגיב באותו אופן מספר רב של פעמים, גורם אחד או יותר יכולים לפעול פעילות יתר באופן קבוע. התוצאה תהיה נזק לרקמות הגוף.

מטרות

מטרת הטיפול בביופידבק הינה בדרך כלל לשנות תגובות למתח שהינן כבר בגדר הרגל, תגובות הגורמות לכאב או למחלה. בקליניקה נראה כי חלק גדול מהמטופלים שכחו כיצד להירגע. פידבק של תגובות גופניות כמו אינפורמציה על טמפרטורת העור, מתח שרירים, קצב הלב, ההזעה, לחץ הדם ועוד, נותנים בידי המטופלים דרך לחזות מצבי מתח או הרפיה. הפידבק יכול גם להוות חיזוק חיובי להצלחה בהורדת מתח, כמו מורה לפסנתר שסבר פניו החמור הופך לחיוך כאשר תלמידו מצליח להתמודד עם יצירה מורכבת.