ibna
I
S
R
A
E
L
I
 
B
I
O
F
E
E
D
B
A
C
K
 
N
E
U
R
O
F
E
E
D
B
A
C
K
 
A
S
S
O
S
I
A
T
I
O
N
א
י
ר
ג
ו
ן
 
ל
ק
י
ד
ו
ם
 
ה
ב
י
ו
פ
י
ד
ב
ק
 
ו
ה
נ
ו
י
ר
ו
פ
י
ד
ב
ק
 
ב
י
ש
ר
א
ל
נגישות
גודל פונט
ניגודיות
בהירה כהה
הצהרת נגישות
איפוס

מהו ביופידבק

שיטת הביופידבק היא גישה טיפולית כוללת, המאפשרת למטופל ללמוד להשיג ויסות, איזון ושליטה בתפקודים פיזיולוגיים אשר נחשבו בעבר כבלתי ניתנים לשליטה רצונית. השיטה מבוססת על שימוש במערכת אלקטרונית ממוחשבת ומתוחכמת, המציגה בפני המטופל אינפורמציה שוטפת על תהליכים ושינויים המתחוללים בגופו. אינפורמציה זו, המשוב, המוצג בזמן אמת, מאפשרת למטופל ללמוד להשפיע על תהליכים אלה. בעקבות השינויים הפנימיים מושג שינוי פיזיולוגי, רגשי, קוגניטיבי והתנהגותי. פסיכולוגים ומנהלי לחצים משתמשים בביופידבק כדי לעזור למטופלים הנמצאים במצבי מתח ללמוד לוסת אותם ובנוסף להגברת המודעות הגופנית והנפשית לשיפור התמודדות עם טווח רחב של קשים ובעיות רגשיות וגופניות.

ביופידבק מתאים במקרים רבים כטיפול משלים לטיפולים פסיכולוגיים ופסיכיאטריים. הטיפול בביופידבק לעתים מאפשר הפחתה של מינון תרופתי. מטופלים רבים מתחילים את הטיפול בביופידבק תוך כדי טיפול תרופתי ומורידים את המינון בהדרגה במהלך הטיפול.

טכניקת הביופידבק אינה חודרנית, ויישומה אינו כרוך בתופעות לוואי הקיימות לעיתים בטיפולים אחרים. בשונה מהפסיביות והתלות הנוצרים בחלק מגישות טיפול אחרות שיטת הביופידבק מייצגת גישה אקטיבית המאפשרת למטופל לזהות את הקשר בין תהליכים גופניים ונפשיים, ולקחת אחריות, לפתח שליטה ולהשפיע על בריאותו, התנהגותו, תחושותיו ורגשותיו. הביופידבק משלב גישות מתחומי הרפואה, הפסיכולוגיה והטכנולוגיה, ומתייחס אל האדם כשלמות שכל מרכיביה קשורים ומשפיעים זה על זה.

ביופידבק ביום יום

סביר להניח שגם אתם משתמשים בביופידבק בשגרה היום יומית שלכם. אתם עושים זאת כשאתם נשקלים או מודדים את החום. המשקל עלול להצביע על משקל עודף ומד החום על מחלת חום. שני המכשירים מספקים לכם מידע על מצב גופכם ומעודדים אתכם לפעול כדי לתקן אותו. מדידת חום גבוהה תגרום לכם לשכב במיטה, לשתות הרבה נוזלים ואולי אף ליטול כדור להורדת חום. עודף משקל יניע אתכם לשנות הרגלי אכילה.

ביופידבק בטיפול

מטפלים משתמשים במכשור ביופידבק משוכלל על פי אותם עקרונות בהם אתם משתמשים במשקל או במד חום. המכשור שלהם מסוגל למדוד פעילות גופנית בדרגת רגישות גבוהה בהרבה מזו שאדם יכול למדוד לבדו.

עבור המטופלים מכשיר הביופידבק עובד כמעין חוש שישי העוזר להם "לראות" ו"לשמוע" פעילות גופנית אליה אין הם מודעים, כמו מתח שרירים, דופק לב, הזעה, שינוי טמפרטורה ועוד. סוג נפוץ של ביופידבק קולט למשל איתותים חשמליים מהשרירים. המחשב מתרגם את האיתותים הללו לצליל או תמונה שיוכלו להיות מובנים על-ידי המטופלים. בטיפול ביופידבק ממוחשב המטופלים מזהים שינויים במתח השריר על ידי שינוי בצליל או בתמונה על מסך המחשב. עבור ילדים קיימים מסכים מיוחדים המותאמים לעולמם כדי לעשות את הטיפול עבורם מושך.

המתאמנים בביופידבק מודדים את יכולתם כמו צלפים הלומדים לירות למטרה. כאשר צלף מחטיא, הוא מעריך את המרחק מהמטרה ואת כיוון הטעות כדי שיוכל לתקנם בקליעה הבאה. באותו אופן המתאמנים בביופידבק מקבלים משוב חוזר המורה על יתר מתח בשרירים (למשל בשינוי האנימציה על המסך או עליה בעקומה בגרף).

המטפלים בביופידבק יכולים לפעול במספר דרכים על-פי צרכי ורצונות המטופלים. הם יכולים לתפקד כמאמנים המגדירים את מטרות האימון וללמד טכניקות להשגת מטרות אלו. הם יכולים להשתמש בביופידבק להשגת מטרות רחבות יותר במסגרת טיפול פסיכולוגי או לשלב את הטיפול בביופידבק עם שיטות טיפוליות אחרות.

הקשר בין מצב נפשי וגופני

הרפואה מכירה יותר ויותר במשמעותם של מרכיבים פסיכולוגיים בהתפתחות מחלות. מחקרים מצביעים על השפעה של מתח פסיכולוגי על מחלות והתמודדות עמן כגון: סרטן, מחלות לב, שינויים בלחץ דם, כאבים כרוניים ועוד. מחקרים אחרים מצביעים על כך שיש לנו יותר שליטה מכפי שחשבנו בעבר על פעולות גוף המוגדרות כ"לא רצוניות", אם כי שליטתינו הינה מוגבלת.

מטרת הטיפול בביופידבק היא לנצל עד למקסימום את יכולתנו לשלוט על מערכות גוף שונות. מטופלים לומדים בדרך כלל טכניקות לזיהוי הנסיבות בהם מופיעים הסימפטומים שלהם. הם לומדים כיצד להימנע או להתמודד טוב יותר עם מצבי מתח. רוב המטופלים מצליחים לשנות הרגלים בעיתיים וללמוד טכניקות הרפיה ושליטה טובה יותר בגופם.